Pronađi svoj posao iz snova

Filteri

Poništi filtere

Industrija

Prikaži više

Lokacija

Profesija – klasifikacija

Model rada

Nivo iskustva

Coordinator/Team leader industrial engineering

On behalf of our client, reputable manufacturing company, Manpower Serbia is searching for motivated candidate to take the challenge and successfully fulfill positions of: Coordinator / Team leader industrial engineering
Job description:

Monitor operations for improving productivity, efficiency & costs
Industrialization of new products (specification for assembly line, assembly process, parts supply)
Management of the Manufacturing Engineering team (product and process owner within the production plant)
Implement procedures to minimize production issues and efficiently resolve problems
Deviation management with all necessary interface areas (r&d, production, warehouse, quality, …)
Further development of lean management
Transfer of new innovative products from development to production (PEP projects)
Lead for relocation projects
Responsible for the implementation of product changes and the associated adjustments (documentation, SAP master data, work plans, parts lists, fixtures)
Layout optimization and material flow planning

Job requirements:

Industrial engineering, Manufacturing Engineering, Engineering management or related fields
Preferable experience in: SAP / Lean management
Preferable experience in leading projects and teams
Fluent in English
High level of social and communication skills
Solution oriented / willingness for changes and new implementation

Industrijski inženjer

U ime našeg klijenta, renomirane proizvodne kompanije, u potrazi smo za kandidatom koji će uspešno popuniti poziciju: Industrijski inženjer

Opis posla

Kreiranje/prilagođavanje radnih uputstava za sve proizvode
Održavanje sistema za izvršenje proizvodnje (MES)
LEAN menadžment: kontinuirano unapređenje procesa i proizvodne linije, korišćenje različitih metoda i alata
Sprovođenje procedura za minimiziranje problema sa proizvodnjom i efikasno rešavanje problema
SAP: promene u majstoru materijala i računu materijala
Industrijalizacija montažne infrastrukture: projekti automatizacije, nabavka alatne opreme i nameštaja
Intra Logistic: Planiranje protoka materijala, Planiranje rasporeda, Kanban proračun
Upravljanje devijacijom
Metodi merenja vremena: snimci vremena, računanje vremena usmeravanja, analiza radnih koraka
KPI analiza

Zahtevi pozicije

Industrijski inženjering, inženjerski menadžment ili srodna polja
Poželjno iskustvo u: SAP / Lean management
Poželjno iskustvo u: Metodi merenje vremena
Tečno znanje engleskog jezika
Visok nivo društvenih i komunikacionih veština
Orijentisanost na cilj / spremnost za promene i novu implementaciju

Specijalista za unapredjenje procesa i planiranje proizvodnje /OPEX specijalista

Za modernu fabriku u Valjevu tražimo pouzdanu osobu za poziciju: Specijalista za unapredjenje procesa i planiranje proizvodnje /OPEX specijalista

OPIS POSLA

– Utvrdjivanje specifikacija za proizvodna vremena, rad na studijama rada i dela potrebnog za izvodjenje radnih operacija i zadataka u proizvodnom procesu
– Praćenje produktivnosti, efikasnosti proizvodnih oblasti i iskorišćenost (OEE)   mašina i opreme u fabrici
– Identifikovanje prilika za poboljšanje proizvoda i procesa, posebno u svim proizvodnim oblastima, planiranje i održivo implementiranje rezultata optimizacije
– Unos podataka u SAP, održavanje, praćenje i ažuriranje master podataka u bazama, arhivama i SF tablama u proizvodnim oblastima
– Praćenje i uvodjenje novih proizvoda u serijskoj proizvodnji, kao i iniciranje neophodne nabavke komponenti, alata i opreme, vodeći računa o kvalitetu, rokovima i troškovima
– Implementacija Lean proizvodnje i alata u procesu proizvodnje i rad sa istim
– Vodjenje i aktivno učestovanje u Lean projektima i kaizen radionicama
– Izvodi edukacije i treninge zaposlenih u fabrici

PROFIL KANDIDATA

– VI/VII stepen stručne spreme tehničkog usmerenja,
– Poznavanje LEAN i MTM metoda,
– 3-5 godina iskustva rada u proizvodnim sistemima,
– Rad u sistemu SAP
– Poznavanje MS Office paketa,
– Dobre komunikacione veštine, timski rad, sistematičnost, organizovanost
– Poželjno znanje engleskog ili nemačkog jezika

Buyer / Specijalista nabavke

On behalf of our client, Hansgrohe, Manpower Serbia is searching for a motivated candidate to take the challenge and to successfully fulfill the position of Buyer

With our brands AXOR and hansgrohe, the Hansgrohe Group creates inspiring moments with water. We set the standard worldwide with cutting edge design and technology that is embedded in the DNA of all our products. This is made possible by our nearly 5,600 employees at our 55 company locations worldwide. Our values in innovation, design, quality and responsibility unites us. Welcome to the global player from Black Forest.

Conducts tendering, evaluation of offers & conducting negotiations of goods and services
Builds and maintains relationship with existing suppliers, seeks new trustworthy suppliers and manufacturers and ensuring their deliveries are on time, complete, free of damage, and within budget
Analyses procurement market as well as identifies new contractual partners
Conducts competence analysis and identifies of strengths and weaknesses of potential service providers
Processes requisitions and updates end users on the status of orders
Monitors annul contract realization
Keeps records of POs and monitors delivery deadlines and scope
Maintains the Master Data records and regular Reporting
Identifies savings potential
Supports production departments in procurement issues
Adheres and ensures compliance with procurement processes and policy in own area

Position Requirements:

Completed College/University with technical or commercial training
Minimum 2 years of practical experience in purchasing, preferably production environment
Strong negotiating skills and assertiveness
High quality and cost awareness
Strong service orientation and communication skills
National market knowledge desirable
Language skills: Serbian mother tongue (mandatory), English at B2 level, German is a plus
Confident handling of SAP (MM) and Office 365 desirable with proficiency in Excel
Willingness to travel occasionally

Pregled posla

Kapcsolat

Csapatunk örömmel áll rendelkezésére.

[ninja_form id=1]